A kormány honlapjára szerdán felkerült, az OBDK létrehozásáról szóló tervezet szerint a kormányrendelet az elfogadása esetén augusztus elsején lépne hatályba, az intézmény megalapítására szeptember elsejét jelölték meg. Az OBDK főbb feladatai közé tartozna, hogy ellenőrizze az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőségét. Ennek keretében vizsgálhatja majd egyedi ügyekben az ellátásszervezéssel, a beutalási renddel, a betegek tájékoztatásával kapcsolatos szabályok érvényesülését, s javaslatot tehet a vonatkozó jogszabályok tartalmára. Ezenfelül a központ gondoskodik a betegek, ellátottak és gyermekek külön törvényben meghatározott jogainak érvényesüléséről, védelméről; közzéteszi a jogvédelmi képviselők elérhetőségét, működteti azok hálózatát, irányítja, szervezi és ellenőrzi a szakmai munkájukat.
Az intézmény módszertani fejlesztést is végez, útmutatókat dolgoz ki az egészségügyi szolgáltatók adatkezelésével kapcsolatban. Közreműködik az egészségügyben alkalmazható új elektronikus eljárások, megoldások — e-health — elterjesztésében, módszertani segítséget nyújt azok alkalmazásában.
Az OBDK ellátja a két- és többoldalú kormányközi nemzetközi kapcsolatokból és az európai uniós tagságból eredő feladatokat, együttműködve az illetékes magyar szervekkel. A központ tájékoztatja a betegeket a határon átnyúló egészségügyi ellátás igénybevételével kapcsolatos jogaikról és jogosultságaikról, a panasztételi eljárásokról és jogorvoslati mechanizmusokról, valamint a vitarendezésre szolgáló jogi és közigazgatási lehetőségekről, beleértve a határon átnyúló egészségügyi ellátásokból eredő károk esetét is.